Táto webová stránka používa na účely poskytovania služieb súbory cookie. Používaním stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie.

Čo som dosiahol na poste primátora? Viac ako sa na prvý pohľad zdá.


Keď som ohlásil svoju kandidatúru na post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja, viacerí hovorili: a čo ten Ftáčnik vlastne urobil na pozícii primátora, však za ním nič nebolo vidno. Ľudí a najmä politikov by sme mali hodnotiť nielen podľa slov, ale podľa skutkov. Preto vám chcem ukázať, že tých skutkov je oveľa viac, ako na prvý pohľad zdá. 

Keď som nastúpil do funkcie primátora, zdedil som obrovsky zadlžené hlavné mesto, ktorého dlhy dosahovali viac ako 66 % bežných príjmov, čo je viac ako kritická hranica 60 %, stanovená ústavným zákonom. Za štyri roky sme mesto finančne ozdravili a znížili sme jeho dlhy o 40 miliónov eur. To ľudia nevidia, ani to možno nepovažujú za veľký výsledok, ale práve vďaka nemu stojí teraz rozvoj Bratislavy na zdravých finančných základoch. Navyše som zanechal svojmu nástupcovi mesto v takom stave, že má každý rok o viac ako 10 miliónov eur v rozpočte viac, ako sme mali my v našom volebnom období a tiež otvorený úverový rámec do európskej banky za veľmi výhodných podmienok. 

Môj druhý veľký výsledok spočíva v tom, že sa mi podarilo získať viac ako 300 miliónov eur na riešenie mestskej hromadnej dopravy. Dnes ich vidíte v nových električkách (jazdí ich 45), v nových trolejbusoch (viac ako 120), ako aj v novom Starom moste. Keby sme neboli presvedčili Európsku komisiu, aby sa Bratislava stala príjemcom peňazí z Operačného programu doprava, tak dnes nič z toho nemáme. Boli to peniaze pôvodne určené pre Železnice Slovenskej republiky na vybudovanie tunela popod Dunaj a napojenie železničnej trate z Petržalky až na Filiálku. Keďže tento projekt hodnotila komisia ako nerentabilný, tak sme sa uchádzali ako mesto o tieto zdroje a vo výške 300 miliónov eur sa nám to podarilo. Okrem toho sme zrekonštruovali električkovú trať v Dúbravke, položili 70 000 m2 nového asfaltu na cestách za výrazne výhodnejšiu cenu ako v minulosti, spustili integrovanú zastávku MHD na Radlinského a mohol by som pokračovať.

Za tretí dôležitý výsledok považujem prijatie 60-tich opatrení na zvýšenie transparentnosti mesta. Vďaka ich plneniu sa Bratislava stala 4. najtransparentnejším mestom na Slovensku, na základe hodnotenia Transparency International Slovensko. Bol to výsledok myšlienky otvorenej samosprávy, ktorú som presadzoval od svojho nástupu do funkcie, ako politiku s ľuďmi a pre ľudí, s čistými rukami. Okrem toho sme v Petržalke postavili prvý nájomný dom po dlhom čase, odstránili sme 450 kusov vonkajšej reklamy, pomohli sme k otvoreniu Starej tržnice, zachránili sme Kráľovu horu na základe petície viac ako 20 000 obyvateľov, zachránili sme aj parčík Belopotockého, čím sa táto 20 ročná kauza skončila v prospech občanov.

Takto chcem pristúpiť aj k riadeniu kraja. Na základe diskusií so starostami a občanmi pripravujem svoj volebný program, v ktorom využijem aj skúsenosti z riadenia mesta, riadenia mestskej časti, ako aj skúsenosti z pozície poslanca samosprávneho kraja. A urobím všetko preto, aby sa čo najviac z môjho programu aj splnilo. Lebo práce je na kraji viac než dosť.