Táto webová stránka používa na účely poskytovania služieb súbory cookie. Používaním stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie.

Ftáčnik sebaisto: Nejdem sa do funkcie predsedu župy učiť. Viem, ako sa dosahujú výsledky. A Frešo? Kde sa pozriete, vidíte samé mínus


ROZHOVOR Stavia na predchádzajúce skúsenosti a verí, že sa mu podarí presadzovať svoje predstavy aj ako nový bratislavský župan. Milan Ftáčnik je skúsenou a známou politickou postavou, pričom v novembrových župných voľbách verí, že sa mu podarí zvíťaziť a vystriedať vo funkcii doterajšieho predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavla Freša. 

Prečo ste sa rozhodli uchádzať sa o post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK)?

Lebo si myslím, že Bratislavský kraj potrebuje zmenu, pričom súčasný predseda BSK Pavol Frešo už vyčerpal svoje možnosti pri riadení kraja. Dokazujú to aj nesplnené sľuby, ktoré v tejto funkcii má, aj to, že pri ohlásení svojej kandidatúry neprezentoval žiadne výsledky, ktoré dosiahol za osem rokov, čo je vo funkcii.
 
Osobne mám skúsenosti z komunálnej politiky. Znamená to, že poznám výkon funkcie starostu, ale aj primátora.
 
Bratislava pritom tvorí 70 percent obyvateľov kraja a rozhodol som sa kandidovať aj preto, že chcem dosiahnuť lepšie prepojenie medzi hlavným mestom a zázemím Bratislavy. To je výzva, ktorú nerieši ani mesto, ale ani kraj.
 

Mám na mysli napríklad to, ako sa ľudia dopravujú do mesta, či majú dostatočne atraktívnu ponuku verejnej dopravy, aby nestáli každý deň v zápchach. Nejde mi o funkciu pre funkciu, ale chcem prispieť k tomu, aby sa veci menili k lepšiemu.

Považujete za svoju najväčšiu devízu práve spomínané praktické skúsenosti z politického života?

Mám skúsenosti aj z riadenia štátu, osem rokov som bol krajským poslancom a pôsobil som ako starosta či primátor. Viem, o čom hovoria starostovia a primátori, keď som sa ich pýtal na problémy, v ktorých by im mohol byť nápomocný kraj.  

Navštívil som ich všetkých 90 a urobil som si z toho zovšeobecnenie, čo by mal kraj spraviť, aby sa tu žilo lepšie. Svoj volebný program som nazval Pre lepší život v kraji, v ktorom konkrétne hovorím o tom, čo chcem za tých päť rokov volebného obdobia urobiť.

Iste, skúsenosti a politickú minulosť vám ľudia nemôžu odoprieť, no na druhej strane, nebojíte sa, že pre mnohých voličov ste už politicky opozeraný? 

Ľudia ma poznajú, vedia, čo odo mňa môžu očakávať, ale vedia aj to, že sa na mňa môžu spoľahnúť. Nejdem sa do funkcie predsedu učiť, lebo viem, ako sa dosahujú konkrétne výsledky na úrovni samosprávy, takže mám na čom stavať.
Aj vo funkcii primátora Bratislavy som dosiahol reálne výsledky, a to aj napriek tomu, v akej zložitej situácii som primátorskú funkciu v roku 2010 preberal – extrémne zadlžené mesto, podpísané nevýhodné zmluvy, minimálne európske fondy.
Podarilo sa mi mesto oddlžiť, finančne ozdraviť a dať ho do poriadku. Navyše sa mi podarilo dostať do mesta tristo miliónov eur z európskych fondov, ktoré vôbec neboli plánované pre Bratislavu.
Napriek tomu tieto peniaze do mesta „prišli“ a dnes ich vidíte v rekonštruovanom Starom moste, v nových električkách, respektíve nových trolejbusoch. Bratislava sa za môjho primátorovania stala štvrtým najtransparentnejším mestom na Slovensku.

Na tom vidieť, že viem pohnúť veci dopredu. V kraji je toľko vecí na riešenie, že nemáme čas, aby prišiel do  funkcie niekto, kto bude začínať od nuly. Prípadne niekto, kto len sľubuje. Napríklad ako súčasný župan Pavol Frešo.

Mimochodom, deň pred vami mal tlačovku práve váš spomenutý protikandidát Pavol Frešo, ktorý PL.sk v rozhovore povedal, že pod jeho vedením „župa šliape ako hodinky“. S týmto tvrdením asi nesúhlasíte, však?

Určite nie. Viete, keby to tak bolo, tak by svoju kandidatúru začal ohlásením úspechov, ktoré dosiahol. Taká tlačovka sa však v jeho podaní neuskutočnila.
Opakovane hovorí o tom, že dal župu finančne do poriadku. Nech sa páči, dobre. A čo ďalej? Kde je kvalitná ponuka verejnej dopravy, kde sú lepšie nadväzné spoje, kde sú sľubované opravy ciest, kde je chýbajúci obchvat Pezinka, chýbajúce opravy škôl a školských dvorov, kde je riešenie tých kľúčových problémov, na ktoré obyvatelia čakajú? Kde sa pozriete, vidíte samé mínus.
Pán Frešo hovorí, že prijali dvetisíc rozhodnutí. Ale kde sú výsledky? To nie je o rozhodnutiach, ktoré urobilo zastupiteľstvo, to je len prvý krok.
Je to o tom, čo ľudia reálne dostali, v čom sa im skvalitnil život. A tam je toho žalostne málo. Čakal som od pána Freša takýto odpočet, no doteraz ho nepredložil.
Na tlačovke ohlásil dopravu zadarmo. Láka ľudí tým, čo chce urobiť v budúcnosti, ale on tam bol osem rokov a je zodpovedný za to, ako kraj po tých rokoch vyzerá. 

 

Keď spomínate dopravu zdarma, ktorá je nosnou témou kampane Pavla Freša, pridávate sa tiež na stranu kritikov, že zo strany župana ide len o populistický ťah? Fungoval by vlastne projekt bezplatnej dopravy?

Ekonomicky to nie je prepočítané. Pán Frešo doteraz nezverejnil uveriteľný výpočet, ako sa to dá odfinancovať. Najmä na úrovni mesta. Lebo on sľubuje zadarmo aj mestskú hromadnú dopravu, hoci ne ňu nemá žiadny vplyv.
Argumentuje tým, že v estónskom Talline to funguje,  tak aj u nás sa to nejako podarí.

Lenže keď hovorí, že sa prihlási 60-tisíc obyvateľov na trvalý pobyt, tak na každého z nich dostane Bratislava ako mesto tristo eur z dane z fyzických osôb, to je spolu 18 miliónov eur.

Ale jeho návrh na mestskú dopravu zadarmo predstavuje minimálne 30 miliónov eur. Z čoho má mesto zaplatiť ten zvyšok? Skrátka, stojí to celé na vode. Výpočet, ktorý by presvedčil ekonómov a expertov, župan nepredložil.
A poviem vám ešte druhý argument. Ako dnes môže pán Frešo rozprávať, že chce dopravu zadarmo, keď pred tromi rokmi spolu s primátorom Ivom Nesrovnalom zrušili zdravotne postihnutým bezplatnú dopravu v Bratislave?
Vtedy nechcel dopravu zadarmo? Ako sa mu dá potom veriť? Čiže je to skôr populistický krok, na ktorý chce nalákať voličov. Nezaujíma ho, koľko to stojí, len nech mu dajú hlas. Ale toto najviac poškodí práve hlavné mesto.

 

Koho považujete za najväčšieho súpera vo voľbách? Sledujete počínanie svojich protikandidátov?

Ani ich príliš nesledujem. Ctím zásadu, že k protikandidátom sa nevyjadrujem. Samozrejme, komentovať prácu súčasného župana musím, keďže sa snažím ľuďom vysvetliť, prečo je dôležitá zmena v súčasnej situácii.
Snažím sa prezentovať svoje skúsenosti a výsledky, svoj program, ako aj dôvody, pre ktoré by ma ľudia mali voliť.