ROZHOVOR Stavia na predchádzajúce skúsenosti a verí, že sa mu podarí presadzovať svoje predstavy aj ako nový bratislavský župan. Milan Ftáčnik je skúsenou a známou politickou postavou, pričom v novembrových župných voľbách verí, že sa mu podarí zvíťaziť a vystriedať vo funkcii doterajšieho predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavla Freša.
Prečo ste sa rozhodli uchádzať sa o post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK)?
Mám na mysli napríklad to, ako sa ľudia dopravujú do mesta, či majú dostatočne atraktívnu ponuku verejnej dopravy, aby nestáli každý deň v zápchach. Nejde mi o funkciu pre funkciu, ale chcem prispieť k tomu, aby sa veci menili k lepšiemu.
Považujete za svoju najväčšiu devízu práve spomínané praktické skúsenosti z politického života?
Mám skúsenosti aj z riadenia štátu, osem rokov som bol krajským poslancom a pôsobil som ako starosta či primátor. Viem, o čom hovoria starostovia a primátori, keď som sa ich pýtal na problémy, v ktorých by im mohol byť nápomocný kraj.
Navštívil som ich všetkých 90 a urobil som si z toho zovšeobecnenie, čo by mal kraj spraviť, aby sa tu žilo lepšie. Svoj volebný program som nazval Pre lepší život v kraji, v ktorom konkrétne hovorím o tom, čo chcem za tých päť rokov volebného obdobia urobiť.
Iste, skúsenosti a politickú minulosť vám ľudia nemôžu odoprieť, no na druhej strane, nebojíte sa, že pre mnohých voličov ste už politicky opozeraný?
Na tom vidieť, že viem pohnúť veci dopredu. V kraji je toľko vecí na riešenie, že nemáme čas, aby prišiel do funkcie niekto, kto bude začínať od nuly. Prípadne niekto, kto len sľubuje. Napríklad ako súčasný župan Pavol Frešo.
Mimochodom, deň pred vami mal tlačovku práve váš spomenutý protikandidát Pavol Frešo, ktorý PL.sk v rozhovore povedal, že pod jeho vedením „župa šliape ako hodinky“. S týmto tvrdením asi nesúhlasíte, však?
Keď spomínate dopravu zdarma, ktorá je nosnou témou kampane Pavla Freša, pridávate sa tiež na stranu kritikov, že zo strany župana ide len o populistický ťah? Fungoval by vlastne projekt bezplatnej dopravy?
Lenže keď hovorí, že sa prihlási 60-tisíc obyvateľov na trvalý pobyt, tak na každého z nich dostane Bratislava ako mesto tristo eur z dane z fyzických osôb, to je spolu 18 miliónov eur.
Koho považujete za najväčšieho súpera vo voľbách? Sledujete počínanie svojich protikandidátov?