Táto webová stránka používa na účely poskytovania služieb súbory cookie. Používaním stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie.

Milan Ftáčnik: Pre slušný život v kraji


Bratislava 4. apríla 2017 – Uchádza sa o post predsedu Bratislavského kraja. Ponúka svoje skúsenosti ako bývalý starosta, primátor a poslanec kraja. Stavia na serióznosti a slušnosti, ktoré sú podľa neho cestou k vyššej kvalite života pre všetkých obyvateľov kraja. Milan Ftáčnik, ktorý je okrem iného aj spoluautorom novej pripravovanej reformy školstva.  

 

Prečo ste sa rozhodli kandidovať za župana?
V politike nie som novou tvárou, ľudia ma poznajú ako bývalého primátora, starostu Petržalky či župného poslanca. Rozhodol som sa kandidovať, pretože som presvedčený, že náš kraj potrebuje zmenu a ja mám čo ponúknuť. V prvom rade svoje skúsenosti a výsledky. A takisto chápanie politiky, ktorá pre mňa vždy bola a je predovšetkým služba ľuďom. Chcem, aby Bratislavský kraj bol miestom pre slušný život každého obyvateľa kraja.

Kandidujete ako nezávislý…
Už 12 rokov nie som členom žiadnej politickej strany, aj keď svojím presvedčením som sociálny demokrat. Dokážem počúvať a hľadať najlepšie riešenia v demokratickej diskusii, v ktorej rešpektujem aj tých, ktorí majú iný názor. Vychádzam z toho, že politika musí mať sociálny rozmer, musí slúžiť na zlepšenie života veľkých skupín ľudí, nielen pár jednotlivcov. Rešpektujem úlohu politických strán, ale nechcem byť závislý od žiadnej z nich. Preto kandidujem ako nezávislý. Budem zbierať podpisy na moju kandidatúru od obyvateľov kraja, čo bude dobrá príležitosť na stretnutia a rozhovory s nimi.

Pod vašu kandidatúru sa podpísali viaceré známe osobnosti…
Som veľmi rád, že na moju kandidačnú listinu sa mi podarilo nazbierať prvé podpisy a to od verejne známych ľudí, ako sú napríklad poslanci mestského zastupiteľstva v Bratislave Ján Hrčka a Katarína Šimončičová, starosta Petržalky Vladimír Bajan, bývalá ministerka financií Brigita Schmögnerová, poslanec Európskeho parlamentu Boris Zala, občianska aktivistka Hana Fabry, bývalý rektor STU v Bratislave Vladimír Báleš, moderátorky Iveta Malachovská a Elena Vacvalová, športovci Zdeno Cíger, Ľubomír Višňovský či bratia Hochschornerovci. 

Čo sú najdôležitejšie veci, ktoré by ste chceli urobiť ako župan?
Chcem, aby sa Bratislava ako jadro kraja rozvíjala v súčinnosti s prímestskými okresmi. Na mojom volebnom programe Pre slušný život v kraji pracujem so skupinou odborníkov a budem ho postupne dopĺňať o podnety zo samosprávy, občianskych združení aj obyvateľov. Chcem prehodnotiť integrovanú dopravu tak, aby lepšie zodpovedala potrebám obyvateľov kraja, obmedziť prejazdy kamiónov cez obce, zabezpečiť opravy ciest a hľadať riešenie s mestom pre cesty v Bratislave. Chcem rozvíjať kvalitné stredné školy v kraji, prispôsobovať odborné vzdelávanie potrebám praxe a uplatniť nové myšlienky zo školskej reformy. Chcem pripraviť program rozvoja nájomného bývania a skvalitniť sociálne a zdravotné služby v kraji.

Čo považujete za nosné výsledky vašej práce na poste primátora?
V meste sa nám podarilo mnohé naštartovať: historicky najväčšie investície do dopravy – až 300 mil. eur z eurofondov, pričom obyvatelia Bratislavy ich môžu vidieť v podobe nových električiek a trolejbusov či nového Starého mosta. Zaviedli sme vysokú mieru transparentnosti – Bratislava sa stala 4. najtransparentnejším mestom na Slovensku. Znižovali sme obrovské dlhy mesta – až o 40 mil. eur za štyri roky.

Náš časopis sa volá Metropola a vy hovoríte o Bratislave ako metropole, respektíve Veľkej Bratislave…
Bratislavský kraj je osobitý oproti ostatným krajom v tom, že Bratislava ako hlavné mesto v ňom má silné postavenie, keďže jeho obyvatelia tvoria až 70 % obyvateľov kraja. Ak chceme efektívne rozvíjať mesto Bratislava ako prirodzené centrum a ekonomický motor Bratislavského kraja, nemôžeme to urobiť bez integrovaného rozvoja mesta spolu s obcami a mestami kraja, pretože sú navzájom silne prepojené. Chcem pripraviť návrh zákona o Veľkej Bratislave, aby sa riadenie kraja, mesta a mestských častí zjednodušilo a prepojilo.

 

www.zenskyweb.sk