Táto webová stránka používa na účely poskytovania služieb súbory cookie. Používaním stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie.

Naša spoločnosť to nemôže prehrať


Bratislava, 11. marca 2017 – Prečo som sa zúčastnil protifašistickej demonštrácie v Bratislave? Pretože mám jasný a jednoznačne odmietavý postoj voči fašizmu. Chodieval som na takéto demonštrácie v čase, keď som bol primátorom Bratislavy, chodím aj teraz ako občan, pretože považujem za dôležité aktívne prejaviť svoj postoj. Bývali časy, keď nás na námestí bolo sto, dvesto a vyznávačov fašistického slovenského štátu pred prezidentským palácom bolo omnoho viac. Ale nás bolo výrazne viac na pochode, ktorý sa konal po voľbách 2016 na protest proti zvoleniu Kotlebovcov do parlamentu.

Aj tento rok nás na Námestí SNP a potom na pochode ulicami Bratislavy bolo veľa. A to napriek tomu, že extrémisti svoje zhromaždenie tento rok odvolali, údajne preto, že mali obavy z nízkej účasti. Bolo nás veľa preto, že stále viac ľudí si uvedomuje, že extrémizmus je reálna hrozba, že to nie je len spor o históriu, ale o to, čo žijeme dnes. Prišli sme preto, aby sme povedali, že chceme žiť v spoločnosti, kde svoj názor nikto nebude presadzovať násilím alebo silou. V demokratickej spoločnosti, ktorá rešpektuje väčšinové rozhodovanie, ale rešpektuje aj práva a potreby menšín, či sú to menšiny národnostné, náboženské, sexuálne či akékoľvek iné. Prišli sme preto, lebo nám vadí hrubosť a vulgárnosť v politike, ktorými sa jedny snažia prekričať druhých, a pritom tým sami vytvárajú podhubie pre extrémistické riešenia. Prišli sme preto, že chceme žiť v dobre spravovanej spoločnosti, ale nemyslíme si, že cestou k tomu sú zjednodušené alebo populistické riešenia.

Keď som pozeral okolo seba, uvedomil som si, aké boli na protifašistickej demonštrácii rôznorodé skupiny, aj jednotlivci. Ale proti fašizmu sme sa postavili všetci spolu. Protifašistický postoj je spoločný menovateľ, ktorý dokáže na jednom pochode spojiť pravičiarov, liberálov, sociálnych demokratov, koalíciu aj opozíciu, organizovaných antifašistov, anarchistov, predstaviteľov sexuálnych menšín, feministov a feministky, mnohých ďalších aktivistov, ktorí by sa možno v iných otázkach nezhodli, ale v demokratických základoch nášho štátu a jasnom odmietnutí fašizmu áno. Aj pre mňa je Slovenská republika štátom, ktorý je založený na demokratických hodnotách a antifašistickej tradícii. Bol som jeden z tých, ktorí v parlamente hlasovali za vyhlásenie 29. augusta za štátny sviatok, čím sme sa prihlásili ako krajina k tomu, čo považujeme za základy modernej slovenskej štátnosti.

Po zverejnení statusu na sociálnej sieti o mojej účasti na demonštrácii som dostal množstvo podporných, ale aj množstvo nenávistných reakcií. Najmä tie druhé mi vyčítali, že som svojou prítomnosťou podporil negatívne javy v našej spoločnosti, ako je korupcia, netransparentnosť, nárast úzkej skupiny bohatých a rozširovanie chudoby medzi ľuďmi, ktoré ONI tvrdou rukou dokážu vyriešiť, ale MY im v tom prekážame. Vnímam tieto hlasy, pretože upozorňujú na problémy, ktoré prekážajú aj mne, ale nezhodneme sa v tom, že na ne existujú jednoduché riešenia, ktoré sa dajú presadiť silou. Celé svoje pôsobenie vo verejnom živote som sa snažil o to, aby som konal transparentne a pod verejnou kontrolou, aby som obmedzoval priestor na korupciu a takisto o to, aby politika bola cestou k zvyšovaniu kvality života veľkých skupín ľudí, nielen zopár jednotlivcov. Pretože pre mňa je výkon verejnej funkcie predovšetkým služba ľuďom. Toto považujem za serióznu a slušnú politiku a stále verím, že toto je spôsob ako zmeniť našu spoločnosť k lepšiemu.

Preto som prišiel 11. marca 2017 na Námestie SNP. Lebo verím, že je dôležité, aby sme nezostali doma. Aby sme nielen na takomto podujatí, ale aj v každodennom živote dokázali prejaviť svoje postoje a postaviť sa na svojom pracovisku, medzi svojimi blízkymi či svojimi priateľmi proti prejavom hrubosti, vulgárnosti, ale aj proti neprávosti voči človeku, proti zjednodušeným riešeniam a tvrdej ruke. Viem, že to nebude jednoduché, ani sa to zo dňa na deň nezmení. Ale najviac účastníkov na protifašistickej demonštrácii bolo z radov mladých ľudí a to mi dáva nádej, že naša spoločnosť to nemôže prehrať.