Táto webová stránka používa na účely poskytovania služieb súbory cookie. Používaním stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie.

Žiadna výstavba bez občianskej vybavenosti


 

Bratislavský kraj je, okrem dvoch krajov na východe, jediným krajom, ktorému pribúdajú obyvatelia. Okrem rastúcej pôrodnosti sú to noví obyvatelia, ktorí sa sem sťahujú z iných krajov Slovenska. Developeri stavajú nové bytovky či nové rodinné domy a takmer všetko sa predá. Ľudia sa nasťahujú do nového a hneď sa pýtajú, kde je škôlka, zdravotné služby a podobne.

Príklad Čiernej Vody sa už nesmie opakovať

Som v Čiernej Vode. Tu developeri postavili stovky domov, ale nepostavili žiadnu vybavenosť. Pre mňa je to odstrašujúci príklad, ako sa to robiť nemá. V prvom rade to mala riešiť obec, ale v tomto zlyhala. Keď dostanem vašu dôveru, urobím kroky, aby sa už zlý príklad Čiernej Vody nikdy neopakoval. Teda, aby nebola možná výstavba bez vybavenosti. Podľa informácií starostov, s ktorými sa stretávam, intenzívna výstavba sa chystá najmä v obciach, ktoré sú blízko p

ri Bratislave. Chcem veľmi rýchlo presadiť také zmeny a doplnky v územnom pláne kraja, ktoré predpíšu, že na istý počet obyvateľov musí byť nová škôlka, obchod, zdravotnícke služby a ďalšia potrebná vybavenosť. Územný plán kraja je záväzný pre územné plány obcí a miest v kraji, takže by to určite pomohlo.

Bez občianskej vybavenosti nebude možná výstavba

Územie kraja máme len jedno. Je na nás, ako ho budeme využívať a ako budeme ako verejná správa jeho rozvoj regulovať. Nedávno vyšla zaujímavá kniha od architekta Petra Žalmana s názvom Urbanistický atlas Bratislavy. Hovorí v nej podobne ako ja o Veľkej Bratislave, teda skúma územné vzťahy mesta a jeho zázemia, či sa to týka dopravy, životného prostredia, odpadov a mnohých ďalších vzťahov. To presne by mal robiť kraj: spracovať Akčný plán územného rozvoja Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), aby kraj bol aktívnym aktérom regionálneho rozvoja a riešil územné vzťahy, ktoré presahujú hranice jednej obce. A pomohol aj obciam nájsť dobré medziobecné riešenia. A presadiť princíp, že bez infraštruktúry a vybavenosti nie je možná výstavba. A prispieť aj k tvorbe životného prostredia tým, že kraj pripraví a založí krajinárske parky na okraji Bratislavy, napr. v Záhorskej Bystrici, Petržalke či Rači a Vajnoroch.

Územné plánovanie a územný rozvoj prispieva ku kvalite života v kraji. Ak dostanem vašu dôveru, tak tento nástroj určite využijem na regulovaný rozvoj kraja, z ktorého budú mať prospech naši obyvatelia.